להזמנות חייגו 03-6420955 או 050-6398300

להזמנות 03-6420955 או 050-6398300

אודות תיאטרון השחר רב-תרבותי

את עמותת “תיאטרון השחר רב – תרבותי” חלמה, הקימה, ומקיימת השחקנית והיוצרת גילית יצחקי. יצחקי היא הרוח החיה בעמותה ומסירותה רותמת אנשים רבים מתחומי האמנות, החינוך, והעשייה החברתית.

חזונה ליצור מסורת תיאטרלית העוסקת בתרבויות ובמורשות של קהילות יהודי ערב והמזרח תוך פיתוח שפה אומנותית ייחודית השואבת את השראתה מתרבויות אלו. חזון זה הביא להקמת עמותת “תיאטרון השחר רב תרבותי” שפועלת משנת 2015.

הצגת הביכורים של התיאטרון “הבנות של אבא” זכתה לשבחים על הישגיה האומנותיים והמקצועיים ואף הושוותה ל”כנר על הגג” ולטרילוגיה של נגיב מחפוז (זוכה פרס נובל לספרות 1988) “בית בקהיר” וכן נכללת ברפרטואר תרבות לישראל וסל תרבות. בשנת 2018 זכתה יצחקי בפרס אח”י על תרומתה החלוצית במחקר,כתיבה והפקת ההצגה “הבנות של אבא” ובהקמת התיאטרון.

עד היום צפו בהצגה כ – 80,000 איש. הצלחה חסרת תקדים המשתווה להצלחות תיאטרונים גדולים ורפרטואריים.

תרבות - אמנות - הצגות

תיאטרון השחר רב – תרבותי הינה עמותה רשומה שנוסדה על מנת ליצור מסורת תיאטרלית העוסקת בתרבות ובמורשות של קהילות יהודי ערב והמזרח תוך פיתוח שפה אמנותית ייחודית השואבת את השראתה מתרבויות אלו.

זהו סיפור של דור שלם שעלה לישראל בתקופה שלפני קום המדינה ואחריה, דור של אנשים שהיו חלק מהתקומה והבנייה של מדינת ישראל.

תיאטרון השחר בא לעולם מתוך רצון לתת מענה בשדה התיאטרון לתשוקה ההולכת וגוברת של רבים להכיר את סיפורי החיים של יהודים יוצאי מדינות ערב ולהתוודע למרקם החיים הייחודי ורב-פנים שלהם שהחל בארצות מוצאם ונמשך שנים רבות לאחר עלייתם לארץ. סיפורים אלה על מורכבותם הרבה לא זכו עד כה לביטוי נאות והולם בשדה התיאטרון.

אנו שואפים להגיע לקהל מגוון בכל רחבי הארץ. קהל מנויים וכן קהל שבד”כ מדיר את רגליו מהתיאטרון, מאחר והוא אינו תופס אותו ככזה המקיים דיאלוג פורה עם המורשת התרבותית שלו.

ומדוע כל זה קורה? במילה אחת: געגועים. געגועים לבית שגדלנו בו, לתרבות, לשפה, לסיפורים, לעבר הקסום, להיסטוריה המשותפת לכולנו, למוסיקה, לשירה, לחיים ולנשמה הפועמת בנו. תיאטרון זה נוטע בנו תחושה שהגענו הביתה.

בעקבות התגובות הנרגשות והמפגש עם הקהל שמצביע ברגליו, נחשפנו למדבר תרבותי ולצמא עז לשמוע את סיפורם של הורינו, דור המדבר, דור שקולו כמעט ונדם.

הקמת התיאטרון

עם המחזה הכתוב, ועם רוחות העידוד והשליחות הנוגעות לרבים, קמה עמותת תיאטרון “השחר רב-תרבותי” שתהא בית לסיפורי הקהילות השונות ותקיים דיאלוג פורה, פתוח, ומכיל דיו עם המורשת התרבותית. מטרתנו להפוך את התיאטרון למוסד תרבות רלוונטי וזמין עבור ציבור הולך וגדל, ולאמץ את הערך של רב תרבותיות כעיקרון שמנחה את פעילותנו.

עיקרון נוסף שמנחה את התיאטרון הוא יצירת דיאלוג עם האוכלוסייה הערבית בארץ שלא נחשפה לסיפורם ולהווייתם של קהילות יהודי ערב שחיו בארצות ערב במשך כ 2,600 שנים ומטבע הדברים חולקות אוצר תרבותי רחב (שפה, מוסיקה, אוכל, תרבות, אמנות, מנהגים, אמונות) עם העולם הערבי.

התיאטרון זכה לחשיפה תקשורתית רבה ברשתות הטלוויזיה בארץ ובעולם הערבי ורשתות הטלוויזיה הערביות “מוסוואה” ו “אל-חורה” ערכו כתבות נרחבות על התיאטרון וההצגה.

בשנת 2018 קבע התיאטרון בית לפעילותו בסטודיו בדרום תל אביב:

בסטודיו מקיים התיאטרון פעילות חברתית: סיורים לימודיים, הרצאות, שיח אומן, סדנאות יצירה, פעילויות לקהל מגוון ולתושבי השכונה והתנדבויות אמנותיות רבות. בנוסף, תומך התיאטרון ומעודד יוצרים צעירים ובני נוער ומדי חודש מארח הרכבים של בני נוער היוצרים מופעים מוסיקאליים, תלמידי מגמות תיאטרון, תלמידי מגמות ערבית, וכן מעודד כותבים ויוצרים חדשים מכל הארץ ומביא לחשיפתם לקהלים רחבים.

הפעילות הרבה מחברת בין יוצרים, אנשי רוח, ושחקנים לבין אזרחים מבוגרים ובני נוער.

צוות התיאטרון

01_0001_גילית 1

גילית יצחקי

מייסדת התיאטרון

10

יוסי יונה

ליווי אקדמי

01_0002_בני תורתי 1

בני תורתי

חבר ועד מנהל

01_0000_אליהו איבגי 1

אליהו איבגי

חבר ועד מנהל

0101

דליה גל סברדלין

חבר ועד מנהל

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן