אודות תיאטרון השחר רב-תרבותי

את עמותת “תיאטרון השחר רב – תרבותי” חלמה, הקימה, ומקיימת השחקנית והיוצרת גילית יצחקי. יצחקי היא הרוח החיה בעמותה ומסירותה רותמת אנשים רבים מתחומי האמנות, החינוך, והעשייה החברתית.

חזונה ליצור מסורת תיאטרלית העוסקת בתרבויות ובמורשות של קהילות יהודי ערב והמזרח תוך פיתוח שפה אומנותית ייחודית השואבת את השראתה מתרבויות אלו. חזון זה הביא להקמת עמותת “תיאטרון השחר רב תרבותי” שפועלת משנת 2015.

תיאטרון השחר בא לעולם מתוך רצון לתת מענה בשדה התיאטרון לתשוקה ההולכת וגוברת של רבים להכיר את סיפורי החיים של יהודים יוצאי מדינות ערב ולהתוודע למרקם החיים הייחודי ורב-פנים שלהם שהחל בארצות מוצאם ונמשך שנים רבות לאחר עלייתם לארץ.

הצגת הביכורים של התיאטרון “הבנות של אבא” זכתה לשבחים על הישגיה האומנותיים והמקצועיים ואף הושוותה ל”כנר על הגג” ולטרילוגיה של נגיב מחפוז (זוכה פרס נובל לספרות 1988) “בית בקהיר” וכן נכללת ברפרטואר תרבות לישראל וסל תרבות. בשנת 2018 זכתה יצחקי בפרס אח”י על תרומתה החלוצית במחקר,כתיבה והפקת ההצגה “הבנות של אבא” ובהקמת התיאטרון.

עד היום צפו בהצגה כ – 80,000 איש. הצלחה חסרת תקדים.

עיקרון נוסף שמנחה את התיאטרון הוא יצירת דיאלוג עם האוכלוסייה הערבית בארץ שלא נחשפה לסיפורם ולהווייתם של קהילות יהודי ערב שחיו בארצות ערב במשך כ 2,600 שנים ומטבע הדברים חולקות אוצר תרבותי רחב (שפה, מוסיקה, אוכל, תרבות, אמנות, מנהגים, אמונות) עם העולם הערבי

הקמת התיאטרון

בשנת 2018 קבע התיאטרון בית לפעילותו בסטודיו בדרום תל אביב:

בסטודיו מקיים התיאטרון פעילות חברתית: סיורים לימודיים, הרצאות, שיח אומן, סדנאות , פעילויות לקהל מגוון ולתושבי השכונה והתנדבויות אמנותיות רבות. בנוסף, תומך התיאטרון ומעודד יוצרים צעירים ובני נוער תלמידי מגמות תיאטרון, תלמידי מגמות ערבית, מוסיקה, אומנות.

הפעילות הרבה מחברת בין יוצרים, אנשי רוח, ושחקנים לבין אזרחים מבוגרים ובני נוער.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן