רפרטואר תיאטרון השחר - רב תרבותי

השחר - תיאטרון רב תרבותי | הבנות של אבא פוסטר

הבנות של אבא

סיפורו המשפחתי של אליהו סייג ובנותיו פותח צוהר לעולמה של יהדות עיראק בשנים שקדמו לעלייתם לארץ. בעיצומו של חג השבועות תש”א (1941), על רקע עליית הנאציזם באירופה, פורץ פוגרום אכזרי ביהודי עיראק שנמשך שלושה ימים ומאז נקרא “הפרהוד” (ביזה/ שוד/ פוגרום). אליהו, כמו חלק גדול מהקהילה היהודית, מגיע להבנה כי זמנה של משפחתו בעיראק תם. 

50 שנה לאחר מכן, בימי מלחמת המפרץ, צוואתו של אליהו מהווה סלע מחלוקת בין בנותיו ומאלצת אותן לצאת למסע מצמרר אל עברן. סודות נחשפים לעיני נכדתו של אליהו ומביאים אותה להבנה עד כמה עברה של משפחתה רודף אותה עד היום. 

השחר - תיאטרון רב תרבותי | צבע המים פוסטר

צבע המים

סיפורם של התימנים מכנרת מתחיל ב- 1912 עם הגיעם לגליל.
בשנה זו התיישבו 16 משפחות והמנהיג שלהם הרב דוד בן ישראל בחוות כנרת.
כעבור 18 שנים, באוגוסט 1930 גורשו כל התימנים מכנרת על ידי קבוצת כנרת והמוסדות המיישבים, והועברו למושב העובדים שליד רחובות, מרמורק.

המחזה “צבע המים” מבוסס על המאבק שניהלו תימני כנרת עם חברי קבוצת כנרת ועם המוסדות המיישבים כדי להישאר בכנרת.

5 דקות ארוכות

5 דקות ארוכות פותח צוהר אל סיפורם הלא נודע של 300 גברים יהודי מצרים שנעצרו בבוקר ה-5 ליוני 1967, נאמר להם נלקחים לחמש דקות אך מעצרם נמשך 3 שנים. 

בתא אחד צפוף ומצחין מוצאים עצמם 4 גברים יהודים שלעולם לא היו נפגשים בנסיבות אחרות, הארבעה נאלצים לבחור בין נאמנותם למולדתם ובין נאמנותם לעמם.

הנסיכה מאלכסנדריה

“עם בוא השחר הופכים גחלי הלילה לאפר,” מבטלת מריאם, אימה של אדילה, את ערכה של אהבה רומנטית כבסיס לקשרי נישואין.


היא מאמינה שחשוב יותר להבטיח את התועלת שתצמח מקשר כזה. היא תובעת מבתה לנתק את קשריה עם יוסף, אהוב ליבה, בנו של רוכל בשוק, סופר מתחיל, ומועידה אותה לבן אצולה צרפתי שיבטיח שדרוג ניכר במעמדה החברתי של משפחתה.


יעקב צנוע, עיתונאי, פובליציסט, והמחזאי שנחשב למבשרו של התיאטרון המודרני של מצרים, פורש את הקונפליקט הניצחי בין נישואי תועלת לבין זיווג מתוך אהבת אמת על רקע אלכסנדריה של מחצית השנייה של המאה התשעה.


אלה היו ימים שבהם חוותה העיר שגשוג כלכלי ופריחה תרבותית בעקבות פתיחתה של תעלת סואץ. על אף שמדובר במחזה קומי שעלילתו מתרחשת בזמנים ובמקומות אחרים, יעקב צנוע מיטיב להוציא מתחת לידיו מחזה שעוסק בדילמות ובקונפליקטים כלל-אנושיים שחוצים זמנים וחוצים תרבויות.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן